2018 Dünya Kupası Afişi Tanıtıldı

FIFA tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası’nın resmi afişinin Moskova metrosuna asıldığı duyuruldu ve resmi afiş kamuoyuyla paylaşıldı.

Futbol severleri eski yıllara götüren, nostaljik bir havaya sahip olan poster daha ilk bakışta yakın tarihte düzenlenen diğer Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası organizasyonlarının posterlerinden ayrılıyor. Daha modern tasarıma sahip olmasına alıştığımız organizasyon posterlerinin tersine, Rusya’nın hem köklü futbol geçmişinden, hem de tarihinden yansımaların bulunduğu poster futbol kamuoyundan büyük beğeni topladı.

Posterin en büyük özelliği, Rusya’nın efsanevi eski milli kalecisi Lev Yashin’in posterde yer alması. Posterde Yashin, yarısı dünya, yarısı eski futbol topu görünümündeki topu kurtarırken görünüyor. Toptan güneş ışınlarına benzer ışınlar dağılıyor ve arka planda yine dünya ile özdeşleştirilebilecek, yuvarlak bir yeşil saha görülüyor. FIFA Dünya Kupası afişi Rus sanatçı Igor Gurovich tarafından tasarlandı.

Kısa süre önce görücüye çıkan poster, futbol kamuoyundan büyük beğeni kazandı. FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura, “2018 FIFA Dünya Kupası’nın resmi afişi Rusya’nın sanatsal ve futbol mirasını uygun bir şekilde yansıtan bir çalışma oldu. Futbol sahalarının bu kadar önemli bir figürünün afişte gösterilmesi ve Rusya topraklarında gerçekleşecek turnuvanın kutlanması bizim için gurur verici,” değerlendirmelerini yaptı.

Rusya 2018 Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Vitaly Mutko ise “Resmi afişte ev sahibi ülke olarak Rusya’yı yansıtmak bizim için önemiydi. Bu yüzden ana figür olarak Rus futbolunun sembolü olan Lev Yashin seçildi. Afişin 2018 Dünya Kupası’nın en hatırda kalacak sembollerinden birisi olacağına eminim ve umarım futbol severler ve tüm katılımcılar da aynı fikirde olacaklardır.”

Afişi tasarlayan Rus sanatçı Igor Gurovich ise afiş tasarımında Sovyetler Birliği’nin yapısalcılık döneminde tasarlanan posterlerden etkilendiğini belirtti: “1920’lerde ve 1930’larda tasarlanan Sovyet post-yapısalcı stildeki posterler, onların benzersiz görsel dilleri; görsel imajların kullanıldığı yeni, taze şiirsellik Rus kültürünün en önemli ve en içsel öğelerinden birisi oldu. Bu dil şüphesiz tüm dünya tarafından Rus kültürü olarak kabul ediliyor. İşte bu yüzden, afişte yaptığım çalışmada bu dili bir kez daha modern ve kullanılabilir hale getirmek istedim.”

Lev Yashin kimdir?

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden birisi olan Lev Yashin, atletik vücudu ve refleksleri ile tanınmaktaydı. 1929 yılında doğan Lev Yashin, 1950 – 1970 yılları arasında tüm kariyeri boyunca Dinamo Moskova kalesini korudu. Dinamo Moskova ile 326, Sovyetler Birliği ile 74 maça çıkan Yashin, Kara Panter veya Kara Örümcek lakabıyla anılmıştı. Sovyetler Birliği ile 1956 Yaz Olimpiyatları ve 1960 Avrupa Uluslar Kupası şampiyonluğu kazanan Yashin, genellikle kalesini terk etmemeyi tercih eden zamanın kalecilerinin aksine kalesinden çıkarak yaptığı kurtarışlarla adını duyurmuştu. Ayrıca kariyeri boyunca tam 150 penaltıyı kurtaran Yashin, bu alanda da kırılması çok zor olan bir rekorun sahibi olmuştu. Yashin’e penaltı kurtarmak konusunda nasıl bu kadar başarılı olduğu sorulduğunda, sırrının “sakinleşmek için bir sigara içmek, sonra da kaslarını ayarlamak için kuvvetli bir içki içmek” olduğunu söylemiştir.

Yashin FIFA tarafından 20. Yüzyılın en iyi kalecisi olarak seçilmiştir. Ayrıca halen FIFA Altın Top ödülünü kazanmayı başarabilen tek kalecidir. Dinamo Stadına heykeli dikilen ve 1967 yılında Sovyetler Birliği’nin en önemli ikinci nişanı olan Lenin Nişanı verilen Yashin’in adı FIFA tarafından Dünya Kupası’nda oynayan en iyi kaleciye verilen ödüle verildi. 1986 yılında tromboflebit rahatsızlığından dolayı bir bacağını kaybeden Yashin, 1990 yılında mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

2018 Dünya Kupası afişinde Yashin’in yer alması, dünya futbol tarihinin en önemli isimlerinden birisinin de böylece bir kez daha anılmasını sağlayacak ve belki de daha sonraki Dünya Kupası afişlerinin tasarlanmasında bir ilham kaynağı olacak.

Bahis Siteleri 2020

5000TL’ye kadar İlk Para Yatırma Bonusu

1000TL Hoşgeldin Bonusu

600TL Hoşgeldin Bonusu

2000TL’ye kadar %300 Bonus

1500TL Hoşgeldin Bonusu

1500 TL’ye kadar %150 Bonus

2500TL’ye kadar %50 Bonus